Zobaczyć Neapol!

Co można zobaczyć w Neapolu w 4 dni!

Neapol jest w trójce najczęściej odwiedzanych włoskich miast. Wyjazd na cztery dni do Neapolu to idealny pomysł na krótkie wakacje. Leżący u stóp wulkanu Wezuwiusza Neapol przez wielu uznawany jest za brudne i zaniedbane miasto, ale w tym tkwi jego urok.  Moim zdaniem Johann Wolfgang Goethe nie mylił się, pisząc: “Zobaczyć Neapol i umrzeć”. Pełno tu tajemniczych klimatycznych zaułków i krętych uliczek, w których warto się po prostu zagubić.

Jeśli wybierzecie się do Naepolu na przedłużony weekend, powiedzmy 4 dni, to spokojnie wystarczy, żeby zobaczyć wszystkie najważniejsze miejsca, a też wybrać się na wycieczkę na wulkan Wezewiusz.

Termin 13-17.07.2021r.

Koszty:

Lot Warszawa – Neapol – Warszawa 260 zł (bagaż podręczny, Wizzair)

Bilety na komunikacje miejską w Neapolu i na wybrzeżu amalfitańskim ok. 100 zł

Wycieczka na Wezewiusz:  ok. 150 zł

Nocleg – apartament prywatny 450 zł (Airbnb) / za osobę na 4 noce

Suma kosztów podstawowych (bez wyżywienia): ok. 1000 zł

Transport w Neapolu

Bilety kupujemy w stacjonarnych punktach sprzedaży w tzw. Tabaccheria lub w automatach. Bilet dzienny kosztuje 3,5 euro.

Do dyspozycji mamy: autobusy, trolejbusy, tramwaje, metro oraz kolejki szynowe tzw. Funicculare.

Dzień Pierwszy:

Wybierając wtorkowy lot wczesnym rankiem z Warszawy Chopin, lądujemy w Neapolu już o godz. 8.30 rano, więc zyskujemy cały dzień.

Zwiedzanie Neapolu najlepiej zacząć od spaceru ruchliwymi uliczkami miasta.

Castel dell’Ovo

Zamek znajdujący się tuż koło dzielnicy Santa Lucia – niedaleko centrum przy promenadzie. Największą zaletą tego zamku jest to, że rozpościera się stąd bardzo fajny widok.

Wstęp: bezpłatny

Galleria Umberto I

Swoim stylem i wyglądem bardzo przypomina galerię Vittorio Emanuele w Mediolanie. Starodawna galeria handlowa, zbudowana na planie krzyża, z ozdobnymi ścianami, wysokimi sufitami, pełna sklepów i restauracji. Można tu przysiąść i napić kawy. Warto zobaczyć, bo budynek jest naprawdę ładny.  Aktualnie trwa renowacja elewacji. Budynek wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wstęp: bezpłatny

Piazza del Plebiscito

Piazza del Plebiscito, czyli plac, który wyglądem bardzo przypomina Watykan. Plac znajduje się bardzo blisko innych ciekawych miejsc, takich jak Pałac Królewski.

Dzień drugi:

Wycieczka na szczyt wulkanu Wezewiusz.

Będąc w Neapolu obowiązkowo trzeba wybrać się na jednodniową wycieczkę, aby zobaczyć wulkan Wezuwiusz.  Przy dobrej pogodzie ze szczytu wulkanu roztacza się przepiękny widok na całe miasto i Morze Tyrreńskie. Sama świadomość bycia na szczycie wulkanu to fajne uczucie.

Z Neapolu jest kilka opcji dojazdu do wulkanu Wezewiusz. Ja polecam szybką i tanią podróż pociągiem. Należy udać się na dworzec główny na placu Garibaldi. Trzeba kupić bilet do stacji Ercolano (pociąg jadący w stronę Sorrento). Cena to około 2 euro. Wysiadacie na stacji i na placyku tuż obok szukacie agencji turystycznej – Vesuvio Express, aby kupić bilet na autobus i opłatę za wejście do Parku Narodwego, w którym znajduje się wulkan. Wejście na wulkan nie jest trudne. Droga jest lekko żwirowa pod górę. Czas przejścia w jedną stronę wynosi ok 40 min. Po trasie czuć specyficzny zapach dymu siarki.

Dzień trzeci:

Zamek Castel Sant’Elmo! Metro Toledo! Stadion Neapoli! Cmentarz czaszek!

W Neapolu nie brakuje zamków.  Na pewno najciekawiej zlokalizowanym, jest Castel Sant’Elmo. Panoramiczny widok spod zamku na dużą część miasta, zachwyca. Widać stąd również Wezuwiusza. Zamek znajduje się na wzgórzu, na które najłatwiej dostać się kolejką szynową. Warto pamiętać, że ostatni kurs w dół odjeżdża o godz. 22.00

Stacje Metra Toledo

Neapol słynie z dość ciekawych stacji metra. Spora część z nich jest specyficznie ozdobiona. Polecam zrobić sobie wycieczkę i po prostu wysiadać co stację i pospacerować sobie trochę. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki. Szczególnie polecam schody ruchome na stacji Toledo, ale też inne stacje takie, jak: Dante, Municipio i Museo.

Stadio Diego Armando Maradona 

Wielokrotnie przebudowywany miał w szczytowym okresie (lata osiemdziesiąte XX wieku) pojemność około 85 000 miejsc i był drugim co do wielkości obiektem sportowym w kraju. Dzięki uprzejmości security udało mi się wejść i zasiąść na trybunach.

Cmentarz Fontanelle (Cimitero delle Fontanelle) – czyli cmentarz czaszek!

Niestety wejście na cmentarz z powodu remontu do końca roku 2021r. jest zamknięte!

Cmentarz Fontanelle został w całości wykuty w skale.  Na zboczu wzgórza w ubogiej  dzielnicy Materdei pośród narożnych kapliczek i suszącego się na chodnikach prania, znajduje się miejsce wyjątkowe, mroczne, zagadkowe. W dawnym kamieniołomie, w otoczeniu skały wulkanicznej, spoczywają szczątki 40 000 ofiar  epidemii dżumy i cholery.

Przy wejściu wybudowano niewielki, dość kolorowy kościół Marii Santissima del Carmine.

Dzień czwarty:

Plaża, plaża! Stare miasto!

Neapol posiada wiele plaż.  Niektóre są niestety zaniedbane, są jednak też takie, które mają swój  klimat.

Plaża „Scoglione” von Marechiaro

Skalista plaża na wybrzeżu Posillipo to jedno z bardziej znanych miejsc w Neapolu. Za jedyne 5 Euro na plażę dowiezie nas jedna z drewnianych barek, obsługiwanych od 60 – tych lat przez słynnych żeglarzy Marechiaro.

To miejsce również jest idealne do nurkowania, zwiedzania magicznych gro oraz wylegiwania się na gorących kamieniach, bowiem jest to plaża kamienista. 

Plaża znajduje się przy: Calata Ponticello a Marechiaro w Neapolu.

Jak dojechać do plaży: Metrem linią 2 trzeba jechać w kierunku Puzzuoli i wysiąść na stacji Mergellina, a następnie autobusem nr 140 lub nr 21 trzeba dojechać Marechlaro. Także z Piazza Garibaldi do plaży dojeżdża autobus nr 151.

Podziemny NAPOLI SOTTERRANEA 

Dla tych, którzy od czasu do czasu chcieliby się schować przed palącym słońcem, przygotowano podziemne trasy zwiedzania, a raczej wykorzystano pozostałości podziemnych pomieszczeń, w których mieszkańcy składowali wodę. W całym mieście jest kilka tras i podobno dostarczają niezłych wrażeń. Mi nie udało się przejść podziemnym miastem bowiem o godz. 18.00 już zamknięte. 

Historyczne stare miasto (wł. Centro Storico)

Historyczne stare miasto (wł. Centro Storico) jest sercem Neapolu, które bardzo przyciąga. Niesamowity klimat bohemy artystycznej, gwar skuterów, klimatyczne knajpy, robią wrażenie i nie chcę się wychodzić z tej części miasta.