Kopenhaga – Co warto zobaczyć w 2 dni

Kopenhaga to królewskie, kolorowe, niezwykle przyjemne miasto. Ulicami jeździ często więcej rowerów niż samochodów i dlatego nazywana jest też miastem rowerzystów. Kopenhagę można zwiedzić w 2 dni.

🗓Termin: 7- 9 październik 2022r.

✈️WizzAir z Warszawy: 100zł 

🏠Nocleg: 500zł/2 noce

🎫Bilet miejski: ok 150zł

🚢Rejs promem – kanałami Kopenhagi: 75zł

🤑Wydatki: jedzenie i wydatki na miejscu ok 700zł

Ciekawostka: W Kopenhadze przypada 5,6 rowerów na jedno auto. Szacuje się, że mieszkańcy Kopenhagi posiadają ok 675 tys. rowerów, czyli prawie każdy posiada rower.

W mieście działa publiczny systemu wypożyczania bicyklów. Nazywa się GoBike i liczy ponad 1200 rowerów przypiętych na 125 parkingach – wszystkie są lekkie, z aluminiową ramą, regulowanym siodełkiem i kierownicą oraz uwaga… systemem GPS! System GoBike nie wymaga wcześniejszej rejestracji internetowej, wystarczy wrzucić do automatu 20 DKK, które są zwracane po ponownym przypięciu roweru. Rowery GoBike są dostępne od połowy kwietnia do końca listopada.

Jak dojechać z lotniska 

Lotnisko oddalone jest ok 8 kilometrów od centrum Kopenhagi. W kilkanaście minut dojedziemy nowoczesnym metrem linii M2.  Bilety są dość drogie. Bilet 90 minutowy na trzy strefy kosztuje 36,00 kr (23,27 zł).  Bilet kupimy bezpośrednio na stacji lub w punkcie sprzedaży firmy DSB. Możemy zapłacić w nich wyłącznie kartą lub monetami.

Ciekawostka Wszystkie pojazdy metra w Kopenhadze są automatyczne i poruszają się bez kierowcy.  Stacje są zabudowane i eleganckie.

Gdzie spać w Kopenhadze Stolica Danii należy do najdroższych miejsc w Europie. Dotyczy to zwłaszcza cen noclegów w hotelach. Dużą popularnością cieszą się hotele kabinowe.

Cabinn Scandinavia Adres:  Vodroffsvej 55, Frederiksberg, 1900 Kopenhaga, Dania – Świetna lokalizacja – pokaż mapę

Głównym atutem jest lokalizacja, bowiem hotel znajduje zaledwie 5 minut od stacji metra Forum oraz ok 1,3 km od centrum. Hotel oferuje dobry stosunek jakości do ceny.

Kopenhaga to świetna propozycja na city breaks!

Port Nyhvan

Zdecydowanie najbardziej kolorowe i rozpoznawalne miejsce w Kopenhadze! Port to kanał i ulica pełna kolorowych kamieniczek, statków i łódek! Nie bez powodu nazywane jest najdłuższym otwartym barem w Skandynawii. W kolorowych kamienicach ciągnących się wzdłuż ulicy mieszczą się niezliczone ilości restauracji, barów i kawiarni. W kamienicach pod numerami 18, 20 i 67 mieszkał Andersen.

Rejs po kanałach z Nyhavn

Idealnym rozwiązaniem jest rejs po kopenhaskich kanałach.  Godzinna podróż turystycznymi łódkami przez miasto jest wyjątkowo popularną opcją wśród przyjezdnych i stanowi doskonałą rozrywkę dla osób w każdym wieku. 

Co zobaczysz

  • kolorowe nabrzeże Nyhavn z XVII wieku
  • przepłyniesz obok słynnego pomnika Małej Syrenki
  • zobaczysz Pałacu Amalienborg, zimowej rezydencji duńskiej rodziny królewskiej
  • oraz obok duńskiego parlamentu w Zamku Christiansborg
  • Cena: 0d 75 zł za osobę

Wolne Miasto Christiania

Christiania – częściowo samostanowiące się osiedle w dzielnicy Kopenhagi Christianshavn. Duńskie władze nadały jej mieszkańcom legalny status niezależnej społeczności. Miejsce zasłynęło jako ośrodek ruchu hippisowskiego i kultury alternatywnej.

Wolne Miasto Christiania powstało w 1971 r. za sprawą hippisów, którzy zajęli opuszczone koszary w byłej jednostce wojskowej Port Chrystiana. Na piechotę można tam dotrzeć, idąc z Nyhavn – trasa zajmie ok. 15 minut.

Christiana dziś jest bezpieczna. Dużo jest turystów oraz mieszkańców Kopenhagi, którzy zaopatrują się tam w marihuanę. 

Strøget

To strefa piesza w Kopenhadze, pomiędzy Rådhuspladsen a placem Kongens Nytorv. Deptak, liczący około 1,1 km, jest jednym z najdłuższych deptaków handlowych w Europie.

Ciekawostka: Na placu Stroget znajduje się oryginalna Fontanna Bociana. Swoją nazwę fontanna zawdzięcza rzeźbom trzech bocianów, które mają rozpostarte skrzydła i wyglądają tak, jakby szykowały się do wzbicia w powietrze. Fontanna została zbudowana w 1894 r.

Ratusz Miejski w Kopenhadze 

Został wybudowany w 1903 roku. Fasada budynku została ozdobiona herbem miasta oraz pozłacaną figurą założyciela miasta Absalona. Wieża ratusza wznosi się na wysokość 106 m, aby się dostać na jej szczyt, trzeba pokonać 300 stopni. Na budynku znajduje się zegar, który składa się z 18 tarcz.  Po prawej stronie ratusza, na samym rogu Placu Ratuszowego znajduje się pomnik Hansa Christiana Andersena, po lewej stronie ratusza stoi kolumna z umieszczonymi na niej dwoma wikingami dmącymi w lury.