Bagaż podróżny co warto wiedzieć

Bagaż podręczny lub rejestrowany? To trzeba wiedzieć przed spakowaniem się w podróż!

Każda podróż zaczyna się od pakowania. Niezależnie, czy lecimy tanimi liniami czy tradycyjnym przewoźnikiem trzeba dobrze się spakować. Dobrze zorganizowany bagaż to gwarancja przejścia bezproblemowej kontroli bezpieczeństwa. Warto przemyśleć wcześniej, co musisz mieć na podróż. Jestem zwolenniczką zabierania w podróż minimum rzeczy i wyłącznie w bagażu podręcznym. Nawet na dłuższe i dalsze wyjazdy pakuję się do bagażu podręcznego. Z bagażem podręcznym byłam też w New York i Kapadocji! 

Jeśli czegoś w podróży mi zabranie – np. kosmetyków lub ubrań to po prostu kupuję je na miejscu. W Europie wszędzie mamy sklepy sieciowe, więc ceny się zbytnio nie różnią.

Co to jest bagaż podręczy?

Bagażem podręcznym może być torba, plecak i walizka kabinowa. Większość przewoźników zezwala każdemu pasażerowi na zabranie jednego bagażu podręcznego, który należy umieścić podczas lotu pod fotelem. Taki bagaż jest zawsze sprawdzany podczas kontroli bezpieczeństwa.

Jednak zasady przewożenia bagażu różnią się w zależności od linii lotniczej.

Dopuszczalny wymiar i wagę bagażu podręcznego zawsze trzeba sprawdzić na stronie www linii lotniczej.

Jest to ważne, aby zrobić to przed odprawą, bowiem te wytyczne co jakiś czas się zmieniają. Jeśli podróżujesz z bagażem podręcznym to koniecznie sprawdź jakie wymiary może mieć bagaż podręczny i co możesz do niego zabrać!

Zobacz: Wymiary bagażu Wizzair
Źródło: Wizzair /materiał zewnętrzny

Uwaga! Każdy pasażer WIZZ Air może zabrać ze sobą na pokład jedną bezpłatną sztukę bagażu podręcznego (wymiary i waga są podane powyżej). Jeśli chcesz wziąć na pokład dodatkową walizkę na kółkach dodaj do rezerwacji WIZZ Priority. 

*Podane wymiary nie obejmują uchwytów/kółek bagażu; jednakże kółka mogą zwiększać wymiary bagażu maksymalnie o 5 cm.

Źródło: Wizzair

Zobacz: Wymiaru bagażu Ryanair
Źródło: Ryanair /materiał zewnętrzny

Źródło: Zobacz zasady dotyczące przewozu bagażu Ryanair

Pamiętaj:

  • w bagażu podręcznym nie możesz przewieść płynów o pojemności większej niż 100 ml.

Limit płynów w bagażu podręcznym wynosi 1litr na osobę, jednak rozmiar każdego nie może przekraczać 100 ml. Wszystkie płyny z bagażu podręcznego powinny być umieszczone w plastikowej, zamykanej torebce. Wiele lotnisk umieszcza takie torebki do pobrania za darmo przy kontroli bezpieczeństwa.

  • w bagażu podręcznym zabronionymi do przewożenia przedmiotami są: 
    • pojemniki z gazem, petardy czy farby w aerozolu, substancje chemiczne i toksyczne m.in. gaśnice, wszelka broń i sprzęt z ostrymi elementami np. nożyczki 
    • wybrane urządzenia emitujące ciepło, jak np. paliwo do zapalniczek, żyletki bez zabezpieczenia.
Przewożenie leków i jedzenia

 Często zastanawiamy się, czy do bagażu podręcznego można spakować leki i jedzenie. Tak jest to dozwolone. Do przewozu leków nie są wymagane zaświadczenia lekarskie – z wyjątkiem leków w strzykawkach. Jednak zalecam, aby mieć przy sobie potrzebną dokumentację, szczególnie w przypadku leków na receptę lub tych o większej pojemności.  Wszystkie leki płynne zwolnione są z ograniczeń pojemnościowych tzn. możesz przewieźć więcej niż 100 ml syropu.

W bagażu podręcznym mieć ze sobą jedzenie w postaci stałej jak: kanapki, świeże owoce, warzywa, słodycze, gumę do żucia i przekąski. 

Wszelkie płynne/żelowe jedzenia jak musy, jogurty, konfitury itp. są dozwolona w bagażu podręcznym ale w ramach limitu przewozu płynów. 

Ze względu na ryzyko wprowadzenia chorób do Unii Europejskiej, obowiązują surowe procedury, dotyczące przewozu niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego do UE.  Dotyczy to głównie mięsa i nabiału. W trakcie kontroli na lotnisku zwykle są konfiskowane, rzadko zdarzają się kary, chyba, że mowa o przewożeniu jakichś nielegalnych produktów. Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzać wytyczne na stronie www linii lotniczej.

Kiedy warto kupić bagaż rejestrowany?

Jeśli jednak nie jesteś w stanie spakować się w bagaż podręczny to za dodatkową opłatą możesz wykupić bagaż rejestrowany. Bagaż rejestrowany jest większy i umieszczany jest w luku bagażowym samolotu. Płatności za bagaż rejestrowany dotyczy nie tylko tanich linii, ale także niektórych klas linii regularnych.

Bagaż rejestrowany jest zabierany głównie przypadku wyjazdów na wakacje. Można przewieźć w nim nie tylko ubrania i kosmetyki, ale również m.in. sprzęt sportowy, a nawet nożyczki.

Każdy z przewoźników określa wymiary i opłaty za bagaż rejestrowany. 

Zobacz Bagaż Rejestrowany: Opłaty Wizzair

Zobacz Bagaż Rejestrowany: Opłaty Ryanair

Problemy z bagażem! Uszkodzony, opóźniony lub zgubiony bagaż co robić?

Niestety nie wszystkie podróże przebiegają idealnie. Zdarza się, że nasz bagaż zostanie uszkodzony, zagubiony lub dotrze z opóźnieniem. W sytuacji gdy bagaż rejestrowany został zagubiony, zniszczony, skradziony lub opóźniony i jest to wina przewoźnika, to koniecznie musisz zgłosić to na lotnisku w punkcie zagubionego bagażu: Lost & Found. Ważne, aby po uzupełnianiu dokumentów, zabrać kopię, bo będzie to podstawa do dalszego ubiegania się o rekompensatę.

Ważne: Zgłoszenie uszkodzenia, opóźnienia lub zgubienia bagażu rejestrowanego na lotnisku docelowym nie stanowi reklamacji dotyczącej bagażu. Reklamację należy złożyć osobno do przewoźnika lotniczego.

Zobacz: Formularz reklamacji dotyczącej bagażu Ryanair:

Zobacz: Gdzie zgłosić problemu z bagażem Wizzair:

Zobacz: Europejskie Centrum Konsumenckie przygotowało zestawienie linków do formularzy reklamacji wybranych, europejskich linii lotniczych.

Co to jest i co daje wykupienie priority?

Linie lotnicze chcą poprawić komfort podróżowania i  proponują pasażerom różne usługi dodatkowe np. wykupieni opcji priority.

Priority to nic innego ja uzyskanie pierwszeństwa w trakcie odprawy oraz przy wejściu do samolot.
Źródło: Wizzair
 
Dodatkowo zaletą tej usługi jest w przypadku Wizzair możliwość przewóz dodatkowego bagażu podręcznego. Opłata za WIZZ Priority zależy od trasy lotu i wynosi od 50 do 140 zł. Usługę WIZZ Priority można dodać podczas rezerwacji lub odprawy na lot. Zakup WIZZ Priority będzie oznaczony na karcie pokładowej.
 

Ryanair zaś oferujemy różne pakiety taryf – czyli cen biletów, które dają pasażerowi dodatkowe bonusy.

Zobacz: Taryfy:

Jakie Taryfy wybrać i ich pakiety można sprawdzić przy rezerwacji biletu na stronie przewoźnika. 

Walizka, czy torba? Co wybrać?

Lubię pakować się na wyjazd i zazwyczaj robię to na ostatni moment, nawet rano przed wyjazdem na lotnisko. Na wyjazdy zabieram walizkę, torbę lub plecak. Wybór typu bagażu zależy głównie od  ilość dni, które spędzę w podróży. Jak wiadomo zawsze są wady i zalety bagażu. Na krótkie wyjazdy city break polecam zbierać torbę podróżną. Dlatego, że bardzo często wymeldowanie z hotelu jest do godz. 11.00, a lot powrotny wieczorem. Więc chodzenie po mieście cały dzień z walizką jest nie wygodne. Owszem można zostawić bagaż w hotelu, ale nie zawsze się to opłaca czasowo by wracać po bagaż.

Zalety torby podróżnej:  

  • wygoda w noszeniu; umieścisz pod fotelem w samolocie; z reguły nie duża; lekka

Zalety walizki podróżnej:  

  • większa pojemność; bezpieczeństwo – zamykana na kluczyk; do walizki można włożyć delikatne przedmioty i mieć pewność, że nie ulegną uszkodzeniu

Jednak niezależnie od tego co wybierzesz jako bagaż, najważniejsze jest, aby Tobie było wygodnie.