Praga w 3 dni – to trzeba zobaczyć!

Praga Czeska kojarzy się z Mostem Karola, Hradczanami, Starym miastem z charakterystyczną wieżą zegarową, Złotą Uliczką. Pokażę Wam więc, monumentalne mosty, stylowe kamienice, urocze uliczki, historyczne miejsca, bo Praga to najczęściej odwiedzana przez Polaków europejska stolica. Wszystko dzięki niewielkiej odległości i tanim biletom.
Dużą inspiracją w zwiedzaniu Pragi była książka “Osobisty przewodnik po Pradze” Mariusza Szczygła. Praga przywitała mnie piękną jesienną pogodą, dobrym jedzeniem i winem, bowiem październik to okres winobrania.

Termin:  8 październik – 11 październik 2021r.

Dojazd: Lot liniami Ryanair z Lotniska Warszawa Modlin – w piątek popołudniu: 119 zł

Dojazd z lotniska + na lotnisko tramwaj 22 oraz autobus: ok 20 zł

Nocleg na Starówce przy moście Karola:  Charles Bridge Economic Hostel – Praga: 1200 zł / 3 noce – 3 osoby

Wejścia do zwiedzanych obiektów: 0k 30 zł

Suma kosztów (bez wyżywienia): ok. 700 zł

Zasady wyjazdu – COVID-19

Podróżujący z Polski do Czech są zobowiązani do okazania negatywnego wyniku testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed przekroczeniem granicy lub testu antygenowego wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy lub do wykonania testu do 5 dni po przekroczeniu granicy i pozostawania w izolacji do czasu uzyskania wyniku testu PCR.

Z wykonania testów zwolnione są osoby w pełni zaszczepione (min. 14 dni od aplikacji ostatniej dawki) oraz ozdrowieńcy (do 180 dni od pozytywnego wyniku testu), którzy posiadają Unijny Certyfikat COVID.
Wszyscy podróżujący z Polski do Czech są zobowiązani do wypełnienia przed przekroczeniem granicy Formularza Przyjazdowego https://plf.uzis.cz/

Co zwiedzić w Pradze w 3 dni!

Zamek na Hradczanach

AdresHradczany, 119 08 Prague 1, Czechy

Zwiedzanie zaczynam od dobrej kawy i  kompleksu Zamku Praskiego na Hradczanach, czyli dawnej siedziby królów czeskich. Według księgi rekordów Guinnessa jest to największy pod względem zajmowanej powierzchni zamek na świecie. Zamek Praski stanowi także siedzibę prezydenta Republiki Czeskiej. Tu właśnie odbywa się zmiana warty. Szczególnie w południe warto obejrzeć to niezwykłe przedstawienie. Najbardziej charakterystyczne budynki to katedra św. Wita, Złota Uliczka oraz Ogród Królewski z Belwederem.
 

Złota Uliczka

Legendarna Złota Uliczka to kilka maleńkich, kolorowych domków z ok XVI wieku. To ulica na terenie Zamku Praskiego w dzielnicy Hradczany. Mieszkali w nich strzelcy zamkowi, rzemieślnicy, handlarze a później głównymi mieszkańcami Złotej Uliczki stała się biedota i cyganeria. Dawniej nazywała się ulicą Złotniczą, gdyż była prawdopodobnie siedzibą miejscowych złotników.
Przy Złotej Uliczce, od 1916 roku mieszkał Franz Kafka, który w domu swojej siostry (numer 22) napisał sześć swoich opowiadań. Obecnie, w odnowionych domkach na Złotej Uliczce znajdują się sklepiki z pamiątkami, galerie, wystawy. Wstęp na Złotą Uliczkę jest płatny, w ramach zwiedzania Zamku. Do wyboru mamy dwa warianty cenowe Trasa długa (ok. 350 Koron) oraz Trasa Krótka (ok. 250 Koron).
Po godz. 17.00 można wejść za darmo.
 

 

Pałac Schwarzenbergów – na Placu Hradczańskim

AdresHradčanské nám. 2, 118 00 Praha 1-Hradčany, Czechy

To najbardziej wyróżniającą się budowlą tutejszego rynku. Pokryta sgraffitowymi dekoracjami fasada dwóch połączonych  budynków jest najchętniej fotografowana. Wnętrza pałacu zajmuje do 2008 roku Galeria Narodowa, prezentując tu zbiory malarstwa barokowego.

Praga Kafki

AdresCihelná 635, 118 00 Malá Strana, Czechy

Franz Kafka był z Czech. Różne miejsca powiązane z Franzem Kafką to Muzeum Franza Kafki.
 

 

Głowa Franza Kafki

AdresCharvátova, 110 00 Nové Město, Czechy

Pomnik Franza Kafki w formie ruchomej głowy, składa się 42 ruchomych warstw blachy nierdzewnej mierzące łącznie 11 m wysokości i ważące 39 ton, oplecione kablami o łącznej długości kilometra.

Pomnik Franza Kafki

AdresDušní, 110 00 Staré Město, Czechy

W 2003 roku w 120 rocznicę urodzin Kafki, na rogu ulic Dusni i Vezenska postawiono pomnik pisarza.

Stare Miasto

Niezwykła zabudowa Starego Miasta została wpisana na listę UNESCO.  Stare Miasto to tętniące życiem brukowane centrum ze słynnymi atrakcjami, takimi jak średniowieczny zegar astronomiczny i gotycki kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem na staromiejskim rynku.Najważniejszą budowlą na rynku jest ratusz Staromiejski, na który składa się kilka ozdobnych kamienic oraz wysoka na 70 m wieża ze słynnym zegarem Orloj o ruchomych figurach. XV- wieczne dzieło sztuki składa się w tarczy kalendarza i zegara, który wyznacza przypuszczalne położenie słońca i księżyca wobec ziemi (ziemia zajmuje tu pozycję centralną).

Brama Prochowa

Adresnám. Republiky 5, 110 00 Staré Město, Czechy

To od tej 65-metrowej budowli większość turystów rozpoczyna zwiedzanie Starego Miasta. Brama Prochowa jest jednym z głównych symboli Pragi.

Most Karola (cz. Karlův most)

AdresKarlův most, 110 00 Praha 1, Czechy

Most Karola – most na Wełtawie w Pradze czeskiej łączący dzielnice Malá Strana i Staré Město, będący jedną z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych.

Od roku 1683 do 1928 na moście pojawiło się 30 barokowych rzeźb ukazujących świętych oraz patronów. Od roku 1965 w celu zabezpieczenia przed powodzią i warunkami atmosferycznymi zaczęto przenosić oryginalne figury do lapidarium w Muzeum Narodowym w Pradze, zastępując je kopiami. Na moście odbywały się koronacje królów czeskich, a także liczne turnieje i bitwy.  W 1992 r, Most Karola wpisano na listę dziedzictwa UNESCO.

Rynek Staromiejski

Główny plac miasta, liczący 9 tysięcy metrów kwadratowych, nazywany był czasem starym targiem. W nim skoncentrowało się codzienne życie mieszkańców i turystów.

Józefów

Na północ od Starego Miasta znajduje się dawna dzielnica żydowska Josefov. Dziś kojarzy się ona głównie z zabytkowymi kamienicami i szerokimi ulicami, przy których zlokalizowano markowe sklepy. Wcześniej była to jedna z dzielnic biedoty, pełna wąskich uliczek, ruder i niebezpiecznych zakamarków. Turyści bardzo często odwiedzają Stary Cmentarz Żydowski (Starý židovský hřbitov, ul. Široká) – uznawany za jedną z najstarszych judaistycznych nekropolii w Europie.

Synagoga Staronowa w Pradze

To najstarsza czynna synagoga w Europie, znajdująca się w Pradze w centrum dzielnicy Josefov, przy ulicy Červenej 2. Synagoga została zbudowana w 1270 roku, w stylu wczesnogotyckim.

Nowe Miasto

Powstało w średniowieczu jako efekt szybkiego rozrostu Pragi. Z ciekawszych budynków leżących bliżej Wełtawy wymienić należy monumentalny Teatr Narodowy i niezwykły Tańczący Dom nazywany też Ginger i Fred .

Wyszehrad

Na południe od Nowego Miasta wznosi się wzgórze Wyszehrad. Jest ono dla Pragi,  tym czym Wawel dla Krakowa. Tutaj według legendy żyła księżniczka Libusza, której proroczy sen dał początek miastu. W każdej legendzie jest ziarno prawdy, także i w tej – to właśnie na Wyszehradzie znajdowała się jedna z pierwszych siedzib książąt czeskich. Okazały budynek z kolorową fasadą oraz monumentalnymi drzwiami to Bazylika św. Piotra i Pawła (Bazilika svatého Petra a Pavla).

Park (Vyšehradské sady)

W położonym pomiędzy rotundą, a Wełtawą parkiem uwagę zwracają grupy monumentalnych rzeźb. Te XIX-wieczne pomniki poświęcone są postaciom z czeskich legend i baśni. Możemy tu zobaczyć: Libuszę i Piotra Oracza, Ctirada i Šárkę .

Bulwary nad Wełtawą

Nad rzekę Wełtawę w centrum Pragi tętni życie. To tu zobaczymy dziewiętnaście wnęk z największymi na świecie obrotowymi oknami przy bulwarach Rašín, Hořejší i Dvořák.

Narodowy Pomnik na wzgórzu Vítkov

Jest jednym z największych na świecie konnych monumentów odlanych z brązu, przedstawia wodza husyckiego Jana Žižkę. Bezpośrednio pod rzeźbą znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, a sąsiadujący z rzeźbą budynek jest częścią Muzeum Narodowego.

Wieża Žižkov

AdresMahlerovy sady 1, 130 00 Praha 3-Žižkov, Czechy

Licząca 216 m Zižkova jest  najwyższym obiektem metropolii. Z kołowego tarasu na wysokości 97 m Pragę widać jak na dłoni. Całe jedno piętro zajmuje strefa relaksu i pierwszorzędne lokale gastronomiczne. Na konstrukcji wieży umieszczono 10 olbrzymich rzeźb niemowląt („Babies“) wybitnego czeskiego artysty Davida Černego.

Zwiedzanie wieży Żiżkow jest możliwe. Bilet wstępu na taras widokowy kosztuje 250 CZK czyli ponad 40 złotych. Sporo.

Miasto Sztuki

Rzeźba Salvadora Daliho “Jednorożec”
AdresOpletalova 1535/4, 110 00 Nové Město, Czechy
 
Rzeźba Salvadora Daliho “Jednorożec”. Długi róg mitycznego zwierzęcia przechodzi przez otwór serca w murze, z którego wypływa złota kropla. Obok mitycznej istoty leży naga kobieta. Praca została umieszczona w centrum metropolii przez Muzeum Enigmy, które przedstawia piętnaście rzeźb surrealistycznego giganta z prywatnej kolekcji włoskiego kolekcjonera, bliskiego przyjaciela artysty Beniamina.

Museum of Decorative Arts in Prague

Adres17. listopadu 2, 110 00 Josefov, Czechy

Muzeum sztuki dekoracyjnej w okazałym budynku z 1897 roku prezentujące biżuterię, zegary, ceramikę, szkło i tekstylia.

Pomnik ofiar komunizmu w Pradze

AdresÚjezd 420/14, 118 00 Malá Strana, Czechy

Pomnik Ofiar Komunizmu w Pradze – seria rzeźb w Pradze upamiętnienia ofiar komunizmu między 1948–1989. Znajduje się u podnóża wzgórza Petřín, na ulicy Újezd w dzielnicy Malá Strana. Dedykowany wszystkim ofiarom komunizmu: tym co stracili życie, zdrowie, majątek, albo szanse życia w lepszym świecie.

Ściana Johna Lennona

AdresVelkopřevorské náměstí, 100 00 Praha 1, Czechy

Ściana od lat 80-tych została zapełniona graffiti inspirowanymi Johnem Lennonem i fragmentami tekstów piosenek Beatlesów.

Studnia Wiedzy

Adres: Mariánské náměstí 1/98, Praha 1, Czech Republic

Miejska Biblioteka Publiczna w Pradze stworzyła i z dumą prezentuje Studnię Wiedzy ułożoną z książek wycofanych ze zbiorów bibliotecznych. W jej wnętrzu zamontowano lustro, co daje niesamowite odczucie, gdy spogląda się w dół. Wejście do biblioteki jest zupełnie darmowe, więc warto tu wstąpić przy okazji i zaglądnąć do środka tej dziwnej, książkowej rzeźby.

Kuchnia czeska

Jedzenie w Czechach charakteryzuje się bogactwem smaków.  Czesi kochają zupy, od rosołu zaczynając, na flaczkach kończąc. Dodatkowo do każdego posiłku serwowane są słynne czeskie knedle, które jedzą na słodko z owocami lub wytrawnie z kawałkami mięsa i gęstym sosem. Jedzenie w tym kraju składa się głównie z wieprzowiny, kapusty i sosów. Jest sycące i odżywcze, w niektórych aspektach może przypominać nam dania kuchni polskiej. Najsłynniejsze tradycyjne knedliczki czeskie z gulaszem zjesz  w najstarszej:

Havelská koruna

AdresOld Town, 110 00 Prague 1, Czechy

The Švejk restaurant “Malostranská pivnice”

Adres: Cihelná 3, Praha 1

České pivo – nejlepší pivo na světě

Czeskie piwo jest uznawane za jedne z lepszych na świecie. W kraju jest około 200 firm piwowarskich, o przeróżnych nutach smakowych. Czesi konsumują najwięcej piwa na osobę na świecie.  Statystyki mówią, że jedna osoba dorosła w Czechach wypija średnio 160 litrów piwa rocznie! Najbardziej popularne jest generalnie piwo jasne, chmielowe, zwane Pilsner. Innym rodzajem jest Pšeničné Pivo – piwo pszeniczne – zdecydowanie mój ulubiony rodzaj piwa.