Spacerem po Oslo

Oslo dla przeciętnego turysty zaliczane jest do jednych z najdroższych miast na świecie. Ta opinia odstraszała mnie przez długi czas do wyjazdu do Oslo. Plan na zwiedzania Oslo był taki, aby w miarę budżetowo wiele zobaczyć, stąd wypadło na opcję zwiedzania miasta na piechotę. Na szczęście do większości top atrakcji można dojść spacerując. Oceniam Oslo na 5 ⭐ i z pewnością wrócę do Oslo. 

🗓Termin: 5 -8 maj 2023r.

✈️WizzAir z Warszawy: 100zł 

🚄Dojazd z lotnika do centrum: ok 120zł

🏠Nocleg: 1600zł/3 noce

🎫Bilet miejski: ok 40zł

🚢Wstęp do Skansenu NorskFolkemuseum.: 70zł

🤑Wydatki: jedzenie i wydatki na miejscu ok 600zł

Czy w Oslo jest drogo?

Ceny dojazdów z lotniska do centrum

Wybierając lot liniami Wizzair trzeba wiedzieć, że lotnisko Torp Sandefjord Airport oddalone jest od centrum Oslo o ok 120 km, a czas dojazdu wynosi ok 1,5 godziny. Autobus Torp Ekspressen – od około 279,00 kr (122,34 zł) przy zakupie online i w dwie strony.

Zobacz Rozkład jazdy

Ceny komunikacji miejskiej w Oslo

Transport publiczny w stolicy Norwegii należy do drogich. Opłata za przejazd zależy od ilości przekraczanych stref. Poniżej przedstawiliśmy wszystkie warianty cen biletów pojedynczych.

  • 1 strefa – 39,00 kr (17,10 zł)
  • 2 strefy – 64,00 kr (28,06 zł)
  • Dostępne są również bilety 24-godzinne; 1 strefa 117,00 kr (51,30 zł)

Bilety ulgowe do muzeów

  • w muzeach publicznych obowiązuje darmowy wstęp dla osób poniżej 18. roku życia,
  • w niektórych muzeach mogą być dostępne zniżki dla osób poniżej 25. roku życia (np. w Muzeum Narodowym),
  • do Muzeum Muncha wejdziemy za darmo w środę w godzinach wieczornych (aktualne informacje o darmowym wstępie znajdziecie na oficjalnej stronie).

Ceny w Oslo 

Średnie ceny w Oslo są wyższe niż w Polsce. Jeśli zrobisz zakupy w Oslo będziesz musiał zapłacić 2.27 razy więcej za to niż w Polsce. 

Najpopularniejsze i zarazem najtańsze sklepy o Rema 1000 oraz KIWI. Są to dyskonty, można je nazwać odpowiednikiem polskiej Biedronki.

Sklepy, galerie handlowe w Norwegii w niedzielę są zamknięte

Planując wypad do restauracji powinniśmy liczyć się z wydatkiem przynajmniej 150,00 kr (65,78 zł), choć ceny bardziej urozmaiconych dań głównych mogą przekraczać nawet 250,00 kr (109,63 zł).

Na przykład najtańsza pizza margherita w popularnej sieciowej pizzerii Domino’s może kosztować od 59,00 kr (25,87 zł) za najmniejszy placek (20 cm) do 169,00 kr (74,11 zł) za dużą pizzę (40,5 cm).

W stolica Norwegii za piwo w lokalu zapłacimy około 100,00 kr (43,85 zł) .

Warto wiedzieć, że norweskich supermarketach nie zakupimy piwa o zawartości alkoholu powyżej 4,7%. Wszystkie mocniejsze piwa i inne trunki alkoholowe sprzedawane są tylko w specjalnych sklepach zwanych Vinmonopolet

Co jest fajnego w Oslo?

Oslo jest niedużym miastem. Mieszka tam niecałe 700 tys. ludzi, a dzielnice centralne można właściwie zwiedzić na piechotę podczas jednego weekendu.  

Atrakcje, które wybrałam do zobaczenia w Oslo to:

  • Opera Narodowa / Dach
  • Muzeum Edvarda Muncha
  • Skansen NorskFolkemuseum
  • Park Rzeźb Vigelanda
  • Główny deptak Karl Johans Gate

Opera Narodowa 

Opera w Oslo znajduje się przy porcie i charakteryzuje się zakrzywioną białą fasadą. Budynek został tak zaprojektowany, że można po nim chodzić, a nawet wspiąć się na dach. Ze szczytu rozpościera się zachwycająca panorama miasta i fiordy. Opera zachwyca dbałością o szczegóły i nowoczesnością. Przez ogromne, szklane okna można zobaczyć spacerujących po dachu budynku ludzi. 

Opera ma trzy sale teatralne. Widownia głównej mieści 1370 widzów. Dominującym materiałem wewnątrz jest drewno dębowe.

Muzeum Edwarda Muncha

Wiele osób przyjeżdża do Oslo po to, by zobaczyć prace najpopularniejszego norweskiego artysty. Warto wiedzieć, iż Edward Munch stworzył 4 wersje Krzyku. Dwie wersje temperowa i pastelowa znajduje się  w Muzeum Muncha w Oslo.  Bilet do muzeum kosztuje 160 koron. Uwaga: Wstęp wolny w środy w godz. 18.00 -21.00

Skansen w Oslo, czyli NORSK FOLKEMUSEUM

AdresRådhusgata 32, 0151 Oslo, Norwegia

Cena biletu: 180 NOK

Najsprawniej do skansenu można dojechać  autobusem 30 z przystanku Wessels Plass w kierunku Bygdøy.

Norweskie Muzeum Ludowe (Norsk Folkemuseum).

Muzeum i skansen to jeden z największych w Europie i jedna z największych atrakcji Oslo, położony na półwyspie Bygdøy. Zostało założone 19 grudnia 1894r., znajduje się w nim 155 budynków. Latem w skansenie odbywają się imprezy, poszczególne sektory ożywają – w warsztatach pracują rzemieślnicy, w zagrodach pojawiają się zwierzęta.

Ciekawe miejsca w Oslo: Park Vigelanda

Park Vigelanda, znany jako Frognerparken należy do najsłynniejszych i najdziwniejszych parków na świecie. Stworzył go norweski rzeźbiarz Gustav Vigeland. Na  obszarze 32 ha zwiedzający mogą zobaczyć 212 rzeźb, przedstawiających około 600 postaci w nietypowych pozach.

Rzeźby, znajdujące się w parku, od wielu lat wzbudzają mieszane uczucia. Wszystkie sceny przedstawiają nagie postacie dorosłych ludzi oraz dzieci w różnych pozach i sytuacjach. Do najbardziej rozpoznawalnych rzeźb należy Sinnataggen, czyli Rozzłoszczony Chłopiec. Dużych rozmiarów dziecko tupie nogą z grymasem na twarzy.

Deptak Karla Johana

To główna ulica w Oslo, która ciągnie się od dworca głównego, aż do Pałacu Królewskiego. Podczas spaceru miniesz m.in. Parlament, zabytkowe kamienice i Teatr Narodowy, a kierując się w stronę Aker Brygge napotkasz ratusz i Centrum Pokojowe Nagrody Nobla. Budynek z czerwonej cegły to ratusz miejski, znany na całym świecie dzięki ceremonii wręczania Pokojowej Nagrody Nobla.

Obok ratusza rozciąga się wybrzeże, a jego część – Akerbrygge – to najpopularniejsze miejsce spotkań w Oslo. Zabudowania dawnej stoczni zostały tam przekształcone w nowoczesne budynki o oryginalnej architekturze. Na Akerbrygge można znaleźć wszystko: najróżniejsze restauracje, puby, dyskoteki, sklepy, luksusowe apartamenty, występy ulicznych artystów.

Tygrys pilnuje Oslo

Ogromnych rozmiarów tygrys z brązu to jeden z najczęściej fotografowanych pomników Oslo. Od 2000r. strzeże dworca głównego w stolicy Norwegii. Ciekawostka: Posąg został postawiony z okazji 1000-lecia miasta. Przedstawia alternatywną nazwę Oslo – „miasto tygrysa”, która pochodzi od wiersza norweskiego laureata nagrody Nobla – Bjornstjerne Bjornson. Wiersz opisuje walkę konia „niegroźna wieś” z tygrysem „niebezpieczne miasto”.