Weekend w Amsterdamie! Co można zobaczyć!

Amsterdam na weekend to propozycja idealna! Holenderska stolica to miasto rowerów, kanałów, muzeów, coffeshopów, tulipanów. Dlaczego wybrałam Amsterdam? To miasto bardzo przyjazne i kolorowe. Słynie z kanałów, urokliwych kamieniczek i swobodnego podejścia do życia.  Z perspektywy turysty holenderska stolica jest miastem prostym do zwiedzania. Najwięcej atrakcji Amsterdamu znajduje się w obrębie historycznego centrum, więc do większość miejsc dojdziemy pieszo.

🗓Termin: 17-20 marzec 2023r.

✈️WizzAir z Warszawy: 150zł 

🚄Dojazd z lotnika do centrum: ok 200zł

🏠Nocleg: 1200zł/3 noce

🎫Bilet miejski: ok 30zł

🚢Rejs kanałami: 140zł

🤑Wydatki: jedzenie i wydatki na miejscu ok 700zł

Korzystając z oferty tanich linii lotniczych Wizzair z Warszawy po 2 godzinach lądujemy w Eindhoven. 

Najlepsza opcją dojazdu do Amsterdamu jest autobus miejski 400 lub 401 na dworzec kolejowy w Eindhoven, a następnie pociąg na dworzec Amsterdam Central Station.

Ceny biletów w jedną stronę: autobus 3,80 euro + pociąg 23 euro

Najlepiej wybrać połączenie bezpośrednie pociągiem intercity.

Zarezerwuj bilety na pociąg online

Co zobaczyć w Amsterdamie w weekend

Na zwiedzanie Amsterdamu warto zarezerwować weekend, czyli dobre 2-3 dni.

Kolorowy Targ kwiatowy 

Holandia kojarzy mi się z tulipanami. Nie obyło się bez wizyty na targu kwiatowym  Bloemenmarkt. To jedyny na świecie pływający targ kwiatowy. Wszystkie ze stojących stoisk ustawione są na barkach przycumowanych do kanału, co jest pamiątką po czasach gdy kwiaty dostarczano łódkami. Na targu możecie kupić cebulki kwiatów, a potem zasadzić je po powrocie do domu.

Bloemenmarkt odwiedzać można codziennie – w dni powszednie w godzinach 09:00 – 17:30, w niedzielę zaś od godziny 11.00.

AdresSingel, 1012 DH Amsterdam, Holandia

Heineken Experience w Amsterdamie

AdresStadhouderskade 78, 1072 AE Amsterdam

Heineken Experience to atrakcja turystyczna mieszcząca się w pierwszym browarze Heinekena w centrum Amsterdamu. Warto wybrać się na 1,5 godzinną wycieczkę po muzeum i dowiedzieć się o tradycji Heinekena, procesie warzenia, innowacjach oraz sztuce serwowania piwa. Cena biletu podstawowego: 25 euro

Rezerwacja

Kanały w Amsterdamie

W Amsterdamie funkcjonuje ponad 160 kanałów, a ich łączna długość to więcej niż 100 km. Najważniejsze z nich to Herengracht, Keizersgracht i Prinsengracht. Skąd się wzięły kanały w Amsterdamie? Służyły do przemieszczania się po mieście, jako najkorzystniejszy środek transportu w tej tzw. północnej Wenecji Europy. Warto pokusić się o zwiedzanie Amsterdamu z perspektywy wody, wybierając rejs po kanałach. Polecam: Rejs klasyczną łodzią z degustacją serów i wina. Cena: 140zł.

Rezerwacja

Miasto Rowerów

Najpopularniejszym  środkiem lokomocji w Amsterdamie są rowery. Władze miasta zadbały o to, żeby nie tylko mieszkańcy Amsterdamu mogli korzystać z rowerowych szlaków. Ma to związek z promowaniem ekologicznego trybu życia, na co Holendrzy zwracają szczególną uwagę. Dlatego w stolicy Holandii rower można wypożyczyć praktycznie na każdej większej ulicy. Wyznaczono ponad 15000 km tras rowerowych, na każdej ulicy są specjalnie wydzielone pasy ruchu dla jednośladów, osobne światła i przejścia. Rowerów tam więcej niż mieszkańców (według statystyk z 2021r.: mieszkańców ok 825 ty / rowerów 880 tys).

Plac Dam (Dam Plein)

To centralny plac Amsterdamu. Dam po holendersku oznacza „tama” i rzeczywiście kiedyś w tym miejscu nie było placu, lecz zapora wodna. 

Przy placu znajduje się Pałac Królewski (dawniej ratusz), zaś po drugiej stronie Hotel Grand Krasnapolsky. Co ciekawe, hotel ten został założony przez Polaka pochodzącego z Kijowa.

Będąc na Placu Dam nie możecie ominąć Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud. Zajrzyjcie także do największego w Holandii domu towarowego Bijenkorf.

Bilety

Posąg byka przed giełdą papierów wartościowych w Amsterdamie

Obecnie w budynku dawnej giełdy mieszczą się różne lokale rozrywkowe, muzeum tematyczne Giełdy Papierów Wartościowych w Berlage.

Idź do muzeum

Amsterdam jako miasto muzeów.  W mieście jest 51 muzeów. Obok tych najbardziej znanych i popularnych na fali turystycznego boomu wyrosło mnóstwo mniejszych i czasem wyjątkowo oryginalnych galerii. Turyści szczególnie upodobali sobie Muzeum Domu Anny Frank, Narodowe Muzeum Morskie z repliką XVIII-wiecznego statku.

Muzeum van Gogha

W 2023r. Muzeum Van Gogha świętuje 50 lat. Amsterdamskie muzeum van Gogha posiada w swoich zbiorach największą na świecie kolekcję dzieł tego artysty. To tu możecie zobaczyć między innymi słynne Słoneczniki.

Adres: Museumplein 6, 1071 DJ

Czynne codziennie od 9:00 do 17:00 (w piątki do 21:00).

Ceny biletów do Muzeum Van Gogha mogą się nieco różnić, ale za podstawowy bilet wstępu wydacie około 21 euro. Bilety

Rijksmuseum

Rijksmuseum to muzeum narodowe. Znajdują się tu cenne dzieła malarskie, grafiki, rzeźby, a także sztuka użytkowa i rękodzieło. Wśród ponad pięciotysięcznej kolekcji obrazów można podziwiać dzieła Rembrandta.

 

Muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej Moco 

AdresHonthorststraat 20, 1071 DE Amsterdam, Holandia

Dzielnica czerwonych latarni 

Red Light District to jedna z najbardziej oryginalnych pod względem oświetlenia ulic w europejskich miastach. To też największe skupisko domów publicznych w Amsterdamie. Codzienne życie mieszkańców dystryktu czerwonych latarni jest dość uciążliwe, ponieważ przez dzielnicę przewija się ok. 6 milionów turystów. Z tego powodu władze chcą wprowadzić zakaz zwiedzania dzielnicy, by mieszkańcy mogli spokojnie żyć i pracować. 

Beurspassage 

To zadaszona ulica handlowa w Amsterdamie. Szczególną uwagę zwracają efektowne malowidła. Ryba na mozaice sklepienia w artystycznym pasażu  z wodnymi motywami, opowiadają o szlakach wodnych Amsterdamu.

Galerii Brama Reijndersa w Amsterdamie

Wyjątkowo oryginalne miejsce.

AbrahamArt Jedna z największych galerii sztuki w Europie

AdresNieuwe Spiegelstraat 7, 1017 DB Amsterdam, Holandia

Amsterdam słynie z coffeeshopów

Są to kawiarnie, w których oprócz kawy można zamówić i zapalić legalnie marihuanę lub haszysz. Jednak posiadanie narkotyków w Holandii nie jest do końca legalne. Obowiązuje tzw. polityka tolerancji, która oznacza, że rezygnuje się ze ścigania osób, które posiadają przy sobie jedynie minimalne ilości narkotyków.

Holederskie sery

Przeciętny Holender zjada prawie 14,5 kg sera rocznie! Najbardziej znanym i niemal kultowym produktem jest ser Gouda, pochodzący z miejscowości o tej samej nazwie (oryginalna wymowa: „houda”). W Holandii produkuje się około 700 000 000 kilogramów sera rocznie i eksportuje do 130 krajów świata.