Zwiedzanie muzeum i stadionu Anfield w Liverpoolu

Zdarza się, że podczas wyjazdów odwiedzam stadiony piłkarskie. Mimo, że wielką fanką piłki nożnej nie jestem, to jednak takie obiekty jak topowe stadiony lubię zobaczyć. Będąc w Liverpoolu, pojechałam więc na kultowy stadion Anfield.

Jak dojechać na stadion Anfield

Adres: Anfield Rd, Anfield, Liverpool L4 0TH, Wielka Brytania 

Stadion piłkarski znajduje się w dzielnicy Anfield i stąd ma nazwę Anfield. Właścicielem oraz drużyną jest Liverpool Football Club. Dojazd na stadion jest dobry i stosunkowo krótki. Z dworca autobusowego Liverpool ONE bezpośrednio na stadion dojeżdża autobus miejski numer 26.  Czas przejazdu wynosi około  20 – 30 minut. Nazwa przystanku końcowego to Liverpool FC. Zobacz rozkład jazdy

Na stadionie Anfield są także polskie akcepty sportowe, bowiem w 2005 r. polski bramkarz Jerzy Dudek dzięki spektakularnej grze przyczynił się do wygranej drużyny Liverpool FC w finale Ligii Mistrzów – Champions League. Ten finał jest dobrze wspominany i pamiętany z powodu mistrzowskiej gry Jerzego Dudek i tzn. tańców w serii rzutów karnych.

Stadion Anfield ma już swoje lat. Powstał w 1884 r. i w ciągu lat był wiele razy przebudowywany. Aktualnie może pomieścić ponad 60 tys. osób. Obiekt składa się z czterech trybun: dwóch jednopoziomowych (Main Stand i The Kop) oraz dwóch dwupoziomowych (Kenny Dalglish Stand i Anfield Road Stand).

Stadion Anfield od lat słynie z gorącej atmosfery, którą tworzą kibice. Najwięksi fani zasiadają na The Kop – trybunie, która może pomieścić około 12 tysięcy osób. Podobno fani na tej słynnej trybunie umieją poprowadzić piłkę do bramki, jeśli Liverpool gra naprzeciwko Kop. 

Z zewnątrz stadion jest zadbany i elegancki. 

Klub i kibice Liverpool FC znani są z pielęgnowania tradycji. Widać to w wielu punktach. Na ziemi wzdłuż całej trybuny przed stadionem umieszczono ponad 14000 kamiennych tabliczek z nazwiskami fanów, którzy finansowo wsparli remont i przebudowę stadionu. Każda tabliczka jest unikatowa, zawiera swój indywidualny numer oraz imię i nazwisko darczyńcy. Wśród tych tabliczek postawiono również 10 sporych czarnych, marmurowych kamieni, każdy z nich zadedykowany został największym legendom klubu, takim jak np.  Bill Shankly, Bob Paisley (menadżerowie – trenerzy), Kenny Dalglish, John Barnes, Steve Gerard. Legendarny menadżer został również upamiętniony. Przed głównym wejściem stoi duży pomnik trenera The Reds, Billa Shankly’ego.

W historii angielskiego futbolu były tez tragiczne wydarzenia. Na ścianie stadionu znajduje się tablica upamiętniająca ofiary tragedii  z 1989r. na stadionie Hillsborough w Sheffield. Wówczas to podczas meczu półfinału Pucharu Anglii pomiędzy drużynami Liverpool FC – Nottingham Forrest doszło do masakry wśród kibiców. Między innymi z powodu złej organizacji meczu tłum kibiców zadeptał się wzajemnie. Zginęło 96 osób i 766 zostało rannych. Wszyscy byli fanami klubu Liverpool FC. Obok jednej z trybun Anfield Road płonie wieczny ogień upamiętniający ofiary i są zdjęcia, i pamiątki po zmarłych.

Zwiedzanie stadionu Liverpoolu oraz muzeum

Na zwiedzanie Anfield Stadium składa się z wycieczka z przewodnikiem po stadionie, w trakcie której staniemy na trybunach, wejdziemy do szatni oraz przejdziemy tunelem dla zawodników. Zobaczymy też klubowe muzeum z licznymi eksponatami piłki nożnej. Bilet kosztuje 116 zł. Można go kupić na oficjalnej stronie  lub na www.getyourguide.pl. Bilet obejmuje wstęp do interaktywnego muzeum klubu, The Liverpool FC Story, miejsce, w którym czuć ponad 130 lat historii LFC.

The Liverpool FC Story Museum  jest jednym z ciekawszych muzeów klubów piłkarskich w Anglii. Zobaczymy tam okazałe trofea, w tym Puchary Europy. Dla każdego Polaka ciekawym momentem będzie możliwość przypomnienia sobie finału Ligi Mistrzów pomiędzy drużyną z Liverpoolu a AC Milanem, podczas którego Jerzy Dudek zaprezentował słynny Dudek Dance. Najnowsza część wystawy poświęcona jest osiągnięciom ekipy Jürgena Kloppa, który od 2015 roku jest trener Liverpoolu.